r-sخادم الحسين: حاج رضا سلوک
پير غلام و از بنيانگذاران هيات مذهبي در استان لرستان
آغاز فعاليت مذهبي

ايشان در دوران نوجواني علاوه بر اينکه افتخار مکبري مرحوم آيتالله العظمي بروجردي (رحمت الله عليه) را داشتند بدليل همسايگي منزل پدريشان با اين بزرگوار همواره از نورانيت و نصايح اين عالم بزرگ فيض کريم مي بردند.

 از سال ۱۳۱۴که پهلوي اول دستور کشف حجاب را صادر نموده و عزاداري سيد الشهدا را ممنوع اعلام کرد به مدت ۵ سال با هيئتهاي مذهبي بروجرد در کوهستانها و بيابانهاي اطراف عزاداري مينمودند.

از آن زمان که مرحوم سيد صادق کشفي هيئت قائمين را تشکيل داد در آن حضور پيدا نموده و تا سال ۱۳۲۱ در کسوت خادم و عضو هئيت اقامه عزا مي نمودند.

در سال ۱۳۲۱ در شهرستان خرم آباد زماني که فقط ۲ هيئت سينه زني پشت بازار و درب دلاکان بود و آنها فقط به مدت ۳ شب اقامه عزا مي نمودند، باتفاق مرحوم علي اصغر قبادي و مرحوم احمد پور رحيم هيئت زنجير زني انصار الحسين را در منزل مرحوم حاج علي گلشن که در حال حاضر دارالقران بسيج مي باشد، تشکيل داده وسپس بعد از مدت يکسال با مرحوم احمد پوررحيم هيئت احباب الحسين را در مسجد موسي بن جعفرکه سابق مسجد جامع بوده و به خاطر تعريض خيابان به مسجد کوچکتري تبديل شده و روبروي حوزه علميه کماليه فعلي مي باشد، تشکيل دادند.

 پس از ۵ سال ايشان اولين هيئت حضرت ابو الفضل العباس(ع) خرم آباد را تاسيس نمود که اهالي از وجود ذاکرين ارزشمندي چون مرحوم حاج آقا يداله نصيري و مرحوم حاج آقا صادقي بهره مي بردند و مرحوم نصيري تا آخرين لحظات برپايي هيئت در کنار اين خادم الحسين به ذاکري و مداحي مخلصانه اهل بيت پرداختند. (که خدايشان رحمت کند).

در مجالس و بيت ايشان علاوه بر روحانيون و اهالي علم حوزه علميه کماليه لرستان که در آن وقت رياست آن را مرحوم آيت الله العظمي حاج آقا روح الله کمالوند عهده دار بودند ساير علماي ارزشمند لرستان همچون مرحوم آيت الله سيد احمد حبيبي، مرحوم آيت الله حاج آقا ابوتراب جزايري، مرحوم آيت الله حاج آقا جوادجزايري، آيت الله سيد عيسي جزايري، مرحوم آيت الله سيدحسين جزايري، مرحوم آيت الله سيداحمد طاهري خرم آبادي، مرحوم آيت آلله حاج سيد حسين طاهري، مرحوم آيت الله سيد محمد حسن طاهري و از ساير شهرستانهاي ديگر ، علما و وعاظ خطير جامع تشيع همچون شهيد محراب مرحوم  آيت الله سيد اسدالله مدني، مرحوم آيت الله فلسفي ، مرحوم آيت الله حاج شيخ احمدکافي ، مرحوم آيت الله عبوديت از اصفهان ، آيت الله العظمي جعفر سبحاني ، آيت الله خزعلي و آيت الله مجلسي از اصفهان رفت و آمد داشته و بعضاٌ منبر رفته و مومنين و مومنات را به فيض اکمل  مي رساندند .

پس از سالها در سال ۱۳۳۲ در کنار هيئت  عزاداري حضرت ابوالفضل العباس (ع) اولين هيئت دعاي ندبه شهرستان خرم آباد را به استفطاي شرعي و مرقومه کتبي از مرجع تقليد و جامع الشرايط زمان حضرت آيت الله عظما سيد شهاب الدين مرعشي نجفي و همکاري جمعي از ارادتمندان به امام زمان (عج) تاسيس نمود که تا سال ۱۳۷۴ به صورت سيار در منازل دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت برگزار مي گرديد و مومنين و مومنات از وجود علماي ارزشمندي همچون مرحوم آيت الله سيد مصطفي موسوي، حضرت آيت الله حاج شيخ عباسعلي صادقي، مرحوم آيت الله عبوديت، حضرت آيت الله مجلسي، حضرت حجت الاسلام و المسلمين سيد عقيل محمدپور و حضرت حجت الاسلام و المسلمين حاج آقا روشن بهره مي بردند.

از آن پس  مهديه و حسينيه ايي به نام حضرت ابوالفضل در محله پل بزرگ خيابان ساحلي تاسيس نمود که تا هم اکنون برقرار و به صورت ثابت در آن دعاي ندبه و تعظيم شعائر مذهبي اجرا و برگزار مي گردد.

dv_01

 h-sخادم العباس : حاج حسين سلوک
مؤسس هيئت عشاق العباس لرستاني هاي پايتخت
آغاز فعاليت مذهبي

ايشان از سال ۱۳۵۰ در هيئت حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام و دعاي ندبه  امام زمان (عج) متوسلين به حضرت ابوالفضل العباس(ع) که به نام، نامي سقاي دشت کربلا مزين و آراسته بود خادمي اهل بيت عصمت و طهارت را آغاز و تا سال ۱۳۷۲ به عنوان خادم و عضو در آن هيئات حضور فعال داشته است .

از سال ۱۳۷۲ در محله قديمي و باعظمت پل بزرگ (باغ دختران ) پس از هيئت جوانان پل بزرگ که مرحوم حجت الله پيرزاده ، مرحوم رضا زهتابچي ،آقايان کربلايي اميد علي خسروي ، عادلي،  احمد ابراهيمي، و جمع ديگري از دوستان و هم محله ايي ها آن را اداره مي نمودند، هيئت سينه زني پل بزرگ متوسلين به حضرت ابوالفضل العباس (ع) را تاسيس  نمودند و تا سال ۱۳۹۰ در کسوت خادم الحسين مديريت آن را عهده دار بودند.

در آن سالها آن هيئت از  وجود مادحين و ذاکرين اهل بيت همچون مرحوم حسن لطفي ، حاج حسين سهرابي ، سيروس شير نژاد ، سيد ايرج موسوي ،مرحوم چراغ طاهري ،و کربلايي مهدي ميرزايي نيا (از شهرستان تهران) بهره مند گرديد تا اين که در سال ۱۳۹۰، ايشان ، هيئت عشاق العباس (ع) لرستانيهاي پايتخت را با همکاري جمعي از هم استانيهاي عزيز و ارادتمند به اهل بيت در تهران تاسيس نمودند.

در حال حاضر اين هيئت با عظمت، با عنايت پرودگار متعال و توجه خاص آقا حضرت ابوالفضل العباس (ع) و مدد و ياري هم استاني هاي عزيز مقيم مرکز از محرم سال ۱۳۹۰ تا کنون، با شکوه هرچه تمام تر برگزار گرديده است.

هيئت سينه زني پل بزرگ همچنان به همت اهالي اين محله با عظمت و زحمات خادمين عزيزي همچون کربلايي اميد علي خسروي و کربلايي مهرداد خورشيدي (علم گير مخلص آقا ابو الفضل العباس (ع)) در شهرستان خرم آباد برقرار مي باشد .